İtfaiye Personeline Yangın Eğitimi

İtfaiyeden Sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Sinan ÇETİZ, tam kapsamlı bir eğitim planlandığını, eğitim programının ana hedefini  Yangın Önleme ve Mücadele konusu olmasına karşın itfaiye personelinin eksiklik duyduğu bircok konununda ele alınarak  eğitim programında değerlendirildiğini belirtti.
20 GÜN SÜRECEK
Yangın Güvenlik Uzmanı Nihat Dinç tarafından 20 gün sürecek olan “Yangın Önleme ve Mücadele” eğitim seminerinin tüm itfaiye müdürlüğü personeli vardiya sistemine uygun olarak verilmesinin planlandığı ifade edildi. “Yangın Önleme ve Mücadele” eğitiminin 3. gün programına katılan ve eğitimi itfaiye personeli ile birlikte ilgiyle dinleyen Başkan Dalgıç eğitmen Dinç’e özellikle çoklu itfaiyenin müdahalelerinde emir komutanın nasıl yapıldığını, yaralıların uzaklaştırılması gibi sorular yöneltirken aldığı cevaplardan sonra, İtfaiyeden sorumlu Başkan Yardımcısı Sinan Çetiz ve İtfaiye Müdürü Erkan Durgut da müdahaleler hakkında sorular sorarak bilgiler aldı.
EĞİTİME ÖNEM VERİYORUZ
Eğitim sonrasında Başkan Dalgıç “Personelimizin eğitimine büyük önem veriyoruz. Tekirdağ Belediyesi İtfaiyesi olarak eğitim konusunda çok iyi durumdayız. Sürekli personelimizi eğitiyoruz. Bundan sonra da eğitimlerimiz aralıksız sürecek. Tekirdağ Belediyesi İtfaiye Müdürlüğümüz gerek teknik araç ve ekipman açısından gerekse de donanımlı ve eğitimli personel açısından son derece iyi durumda. Hava Kuvvetleri Yangın Güvenlik Eğitmeni Nihat Dinç tarafından verilmeye başlayan ve 20 gün sürecek olan eğitimler personelimize büyük katkı sağlayacak. İtfaiye Müdürlüğü olarak son dönemde özellikle başta kimyasal maddeler olmak üzere tehlikeli maddeler üreten sanayi tesislerinde çıkan yangınlar artmakta olduğunu görüyoruz, bu tür tesis ve yapılara karşı müdahalelerin daha farklı maddeler ile yapılması gerekiyor, bu büyük yangınlarda emir-komuta, olay yerinin kontrolü, can güvenliklerinin alınması, itfaiye, polis, sağlık ekipleri ve işyerinde bulunanlar ve yakın çevresinde yaşayanların birlikte yaşadıkları sorunların çözülmesinde bu eğitimlerin yararlı olacağını düşünüyorum. Burada unutulmaması gereken önemli noktalar ise afet yönetimde tüm kurumlarımızın sorumlulukları bulunuyor olması, afet yönetiminde kurumsal işbirliği mutlaka başarıları arttıracaktır. Biz Tekirdağ’da, acil durum yönetimini tüm modern şehirlerde olduğu gibi yüksek standartlarda yapmak için büyük bir gayret içindeyiz. Tekirdağ hemşehrilerimize gururla söyleyebilirim ki teknolojiyi yakından takip ederek, çağın gereklerini yerine getirmekte ve halkımızın güven içinde yaşamasını sağlamak adına gerekli tüm çalışmaları yapmaktayız” dedi.